Responsive Tasarım (Duyarlı) - Heskan Dijital Ajans Bilişim Teknolojileri
Responsive Tasarım

Responsive Tasarım

Responsive Tasarım
Responsive Tasarım

Responsive tasarım terimini artık her geçen gün daha fazla duymaya başladık. Peki nedir ve ne değildir bu responsive tasarım? Ne işe yarar ve nasıl ulaşabiliriz?

Responsive Tasarım Nedir?

Responsive; duyarlı demektir. Teknolojide kullandığımız bu ibare her türlü cihazda(PC,Tablet,Telefon vb) web sitelerimizin düzgün görünümünü ifade etmek için kullanılmaktadır. Bilgisayardan girdiğiniz bir web sayfasına artık daha fazla kullandığımız cep telefonlarından da sorunsuz bir şekilde ulaşmak isteriz. Siteye girdiğimizde menüler, yazılar ve görsellerin telefon ekranına tam oturması ve düzgün çalışması kullanıcı deneyimi açısından çok önemlidir.

2013-2019 yılları baz alındığından mobil kullanımı %222 arttığı görülmekte ve bu bize responsive tasarımların ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bununla beraber google da mobil uyumlu sitelere öncelik veriyor diyebiliriz nasıl mı? SEO(Arama Motoru Optimizasyonu) açısından da mobil uyumlu siteler hep önde.. çünkü kullanıcıya kolaylık sağlıyor ve google bunu seviyor 🙂

2013-2019 yılları baz alındığından mobil kullanımı %222 arttığı görülmekte

Nasıl Yapılır?

Web geliştiricilerinin iyi bildiği ve az/çok dijital dünyada yer alan kişilerin duyduğu veya bir yerlerde gördüğü bir takım kodlar vardır. Kısaca HTML; web sitelerinin temeli, CSS de boya ve badanasıdır. Duyarlı tasarımları CSS yardımıyla kolaylıkla yapabilirsiniz veya günümüzde daha pratik ve profesyonel olan bootstrap kütüphanesini kullanabilirsiniz. Günümüzdeki bir çok web sitesi mobil cihazlara duyarlı haldedir. Olmayanlar da yavaş yavaş geçiş yapmaktadır.

Avantajları

  • En büyük avantajı kullanıcı dostu olmasıdır(Sorunsuz bir web sitesi insanlara daha güven verir ve size/ürünlerinize ulaşmakta sorun yaşamazlar)
  • Google organik aramalarda üst sıralara çıkmak için bir etkendir.
  • Her türlü cihazdan web sitenize ulaşılabilir.
  • Maaliyet olarak neredeyse ek bir ücret edemezsiniz(Tabi uyanıklık yapıp ek ücret istemezlerse 🙂 )

Tavsiyeler

  • Potansiyel müşterileriniz artık cep telefonu kullanıyor.(Duyarlı web sitesi gereklilikten ziyade artık şarttır.)
  • Mevcut web siteniz duyarlı değil ise duyarlı hale getirin/getirtin.(Biraz uğraştırabilir)
  • Yeni bir web sitesi yaptıracaksanız yapımcıya sorunuz(Muhtemelen duyarlı bir web sitesi yapacaktır ama siz yine de sorun)

Kısaca duyarlı tasarım hakkında bilgi verdik. Aklınıza takılan sorularınızı veya ihtiyaçlarınızı bize iletebilirsiniz. heskan dijial ajans  olarak yaptığımız bütün tasarımlar her türlü cihaza duyarlıdır.

Web sitesi ihtiyacınız varsa ÜCRETSİZ TEKLİF alabilir veya bize BURADAN ulaşabilirsiniz.

WHATSAPP
0530 161 12 14